Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hugh Jackman

15. 7. 2007

Hugh JackmanObrazek

Datum narození:

12.10.1968

Místo narození:

Sydney,New South Wales,Australia

Znamení:

Váhy

Hugh Michael Jackman se narodil 12. 10. 1968 v Sydney v Austrálii jako páté ze šesti dětí. Oba jeho rodiče byli Angličané a do Austrálie emigrovali ještě před jeho narozením. V roce 1976 se rozvedli, jeho matka Grace odcestovala zpátky do Anglie a jeho otec Chris, který pracoval jako účetní, zůstal s dětmi v Austrálii.

Po ukončení technologické univerzity, kde vystudoval komunikaci a žurnalistiku se rozhodl pro herectví, které začal studovat na Západoaustralské akademii muzických umění. Poté se začal věnovat divadlu, objevil se například v klasickém představení Kráska a zvíře nebo ve hře Sunset Boulevard. Za hlavní roli v představení Oklahoma! (1999) získal ocenění pro nejlepšího herce v muzikálu (ostatně Jackman je také talentovaným hudebníkem, kromě zpěvu umí hrát na piano, kytaru a housle). O rok později získal cenu Australského filmového institutu pro nejlepšího herce za jeho roli v městském dramatu Erskineville Kings.

V únoru 1996 se oženil s herečkou Deborrou – Lee Furness, která je o 6 let starší než on. Seznámil se s ní při jeho první televizní roli v australském seriálu Corelli (1995). Hugh hrál vězně, který se zamiloval do jeho advokátky (hrané právě Deborrou). Hugh a Deb adoptovali Oscara Maxmiliana Jackmana, který se narodil 15. 5. 2000 a je zatím jejich jediným dítětem.

Do Jackmanova života zasáhla neuvěřitelná náhoda, když ho režisér Bryan Singer vybral do svého filmu X- men místo Dougraye Scotta, který v té době už natáčel jiný film. Jeho role Wolverina z něj doslova přes noc udělala herce známého nejen v Austrálii, ale po celém světě. Romantická komedie Animální přitažlivost, kde si zahrál po boku Ashley Judd a Grega Kinneara jeho popularitu ještě zvětšil. Pak už následoval film za filmem: Akční Operace: Hacker s Johnem Travoltou, romantický Kate a Leopold s Meg Ryan nebo třeba X-Men 2.

Zatím naposledy Jackman zazářil v epicko-akčním dobrodružném filmu režiséra Stephena Sommerse (Mumie, Král Škorpión) Van Helsing o stejnojmenném lovci upírů a vlkodlaků, který se z části natáčel v České republice. Kromě Hugha Jackmana v něm hrají např. Kate Beckinsaleová, David Wenham, Richard Roxburgh a z českých herců je v něm možno zahlédnout Danu Morávkovou a Marka Vašuta.

Sympatický Australan by mohl být budoucí velkou hvězdou Hollywoodu. Dokáže totiž zahrát jak elegantního gentlemana v romantické komedii, tak „drsňáka“ v akčních filmech.
FILMOGRAFIE:
2006 X-Men: Poslední vzdor (X-Men: The Last Stand)    ...Logan/Wolverine
2006 Happy Feet (Happy Feet)    ...Memphis
2006 Fontána (Fountain, The)    ...Tomas/Tommy/Dr. Tom Creo
2005 Stories of Lost Souls   ...Roger (segment Standing Room Only)
2004 Van Helsing: Londýnská mise (Van Helsing: The London Assignment)    ...Gabriel Van Helsing
2004 Van Helsing (Van Helsing)    ...Van Helsing
2004 Broadway: The American Musical   ...Curly - 'Oklahoma!'
2003 X2   ...Logan/Wolverine
2001 Operace: Hacker (Swordfish)    ...Stanley Jobson
2001 Kate & Leopold (Kate & Leopold)    ...Leopold
2001 Someone Like You...   ...Eddie Alden
2000 X-Men (X-Men)    ...Logan/Wolverine
1999 Erskineville Kings   ...Wace
1998 Halifax f.p: Afraid of the Dark   ...Eric Ringer
1998 Hey, Mr. Producer! The Musical World of Cameron Mackintosh   ...Curly McLain (Oklahoma)
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář